Fotopojedynek: Xiaomi Redmi Note 5 kontra Nokia X6 (6.1 Plus)

Xiaomi vs Nokia

Dwa smartfony ze średniej półki, dwie firmy z chińskim kapitałem czyli Nokia kontra Xiaomi w fotograficznym porównaniu.

Rozwój mobilnej fotografii doprowadził do sytuacji, że praktycznie zapomnieliśmy już o kompaktowych aparatach, a ich miejsce zajęły smartfony. Nawet urządzenia za mniej niż 1000 zł potrafią robić przyzwoite zdjęcia, szczególnie przy dziennym świetle.

Trochę o specyfikacji

Zgodnie z aktualnymi trendami, na pokładzie Nokii X6 znajdziemy podwójny aparat fotograficzny. W tym przypadku składa się on z aparatu głównego 16MP (f/2.0) i pomocniczego, który odpowiada za głębię ostrości – 5MP (f/2.4).

Redmi Note 5 został wyposażony w główny podwójny aparat 12 MP o rozmiarze pojedynczego piksela 1,4 μm + 5MP. Aparat wykorzystuje technologię Dual Pixel. Przedni aparat o rozdzielczości 13 MP, wsparty przez specjalną lampę emitującą naturalne światło o barwie 4500K.

Obydwa aparaty wspierane są przez sztuczną inteligencję (AI), która daje możliwość m.in. lepszego separowania tła od obiektów potrzebnego do osiągnięcia efektu rozmycia tła (bokeh). Zarówno przedni jak i tylny aparat wykorzystują funkcję HDR pozwalającą jeszcze lepiej dostosować się do warunków oświetleniowych oraz EIS (electronic image stabilization) do nagrywania wideo.

Procedura testowa

Zdjęcia wykonane zostały w trybie automatycznym, w większości z „ręki” bez użycia statywu. Rzecz jasna żaden z plików nie był poddawany dodatkowej obróbce graficznej (poza zmniejszeniem rozdzielczości na potrzeby opublikowania ich na stronie) i wszystkie poniższe zdjęcia wyglądają dokładnie tak, jak „urodził” je dany telefon.

Wszystkie dołączone zdjęcia porównawcze mają układ:

Redmi Note 5 na górze, Nokia X6 poniżej.

Podsumowanie

Jakość zdjęć każdy może ocenić wedle własnego uznania. W mojej ocenie zdecydowanie widać, że Xiaomi w tym zestawieniu wypadło lepiej. Zdjęcia wykonane Nokią X6 są często prześwietlone przez co cierpi szczegółowość. Xiaomi lepiej radzi sobie z odwzorowaniem kolorów i rejestrowaniem detali. Obrazy w pełnej rozdzielczości znajdziecie na naszym dysku Google.

Zobacz również: Redmi Note 5 – test smartfona, który wart jest swojej ceny

Zobacz również: Nokia X6 (6.1 Plus) – test doskonale zbalansowanego smartfona

, , ,