Holenderska policja zamierza zwalczać drony przy pomocy… orłów!


Od pewnego czasu w mediach na całym świecie pojawią się doniesienia o niebezpiecznych sytuacjach, w których brały udział drony. Niestety, ale nie wszyscy miłośnicy tego typu rozrywki potrafią mądrze bawić się swoimi urządzeniami. Dość powiedzieć, że niektórzy bezmyślnie narażają życie i zdrowie innych osób latając dronami w pobliżu lotnisk albo innej wrażliwej infrastruktury. Wraz z rozwojem technologii i wzrostem liczby latających maszyn ten problem będzie się nasilał, dlatego osobiście nie dziwi mnie, że władze niektórych krajów już teraz starają się stworzyć jakieś odpowiednie prawne rozwiązania.

W USA pojawiał się pomysł, aby wszystkie tego typu maszyny były za stosowną opłatą rejestrowane. Natomiast w Polsce urzędnicy rozważają wprowadzenie specjalnej licencji, która będzie uprawniała nas do korzystania z dronów. Jak to zwykle bywa w naszym kraju zapewne trzeba będzie przejść jakiś płatny kurs. Nie jestem zwolennikiem takiego rozwiązania, bowiem wygląda to jedynie na kolejny sposób, aby wyciągnąć obywatelom pieniądze z portfela.

Natomiast bardzo spodobał mi się pomysł holenderskiej policji. Otóż tamtejsze służby porządkowe rozpoczęły program szkolenia ptaków drapieżnych w celu wyłapywania i niszczenia dronów. Na przykład, jeżeli jakaś maszyna będzie chciała naruszyć zakazaną przestrzeń powietrzną, powiedzmy w pobliżu lotniska, zostanie przechwycona przez drapieżnika. Zdanie się na siły natury to proste i skuteczne rozwiązanie!

Uważam, że władze Holandii słusznie wybiegają ze swoimi planami w przyszłość. Jeżeli weźmiemy pod uwagę nasilające się w ostatnim czasie zagrożenie terrorystyczne może się okazać, iż jest to bardzo roztropne działanie. Nie trudno sobie przecież wyobrazić sytuację, w której terroryści używają dronów do działań zwiadowczych lub, aby przetransportować ładunek wybuchowy. Ptaki drapieżne, dzięki milionom lat ewolucji są świetne przystosowane do zwalczania takich obiektów. Myślę, że o wiele lepiej niż inne urządzenia obronne, które już teraz zaczęły pojawiać się na rynku.

Wedle oficjalnych informacji, policyjni trenerzy na początek rozpoczęli szkolenie z orłami oraz bielikami. Jak pokazują nagrania rezultaty zajęć wydają się obiecujące. Czekam teraz na dzień, kiedy orły będą strzegły również polskiego nieba. Jeżeli holenderski program okaże się sukcesem, być może stanie się to szybciej niż myślimy.

https://www.youtube.com/watch?v=HifO-ebmE1s

 

Zdjęcie: Dronestagr.am

,