5 sposobów na wydłużenie czasu pracy baterii w smartfonie

Bateria smartfon

Codzienne podłączanie ładowarki to zadanie, z którym musi mierzyć się większość użytkowników smartfonów. Jest to niezwykle uciążliwe, jednak na horyzoncie nie widać póki co rozwiązania. Z jednej strony trwa bowiem wyścig na superwydajne podzespoły i ekrany o jak najwyższej rozdzielczości, które wymagają dostarczania coraz większej ilości energii. Po drugiej stronie mamy akumulatory, które w związku z obecnymi ograniczeniami technologicznymi i użytkowymi (nie chcemy przecież, by smartfony miały kilka centymetrów grubości) nie zapewniają pojemności wystarczającej na długi czas użytkowania.

Najprostszym sposobem na wydłużenie czasu pracy smartfona na baterii jest więc jego odpowiednia konfiguracja i przestrzeganie kilku zasad podczas użytkowania. Poniżej znajdziecie kilka porad, które pozwolą dłużej korzystać ze smartfona bez podłączania ładowarki.

Wystarczy zmiana kilku ustawień, by nasz smartfon pracował dłużej na jednym ładowaniu.

1. Dbamy o baterię

Niekorzystny wpływ na żywotność baterii w smartfonie ma przede wszystkim zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura. Jeżeli chcemy cieszyć się sprawnie funkcjonującym akumulatorem przez dłuższy czas, nie fundujmy naszemu smartfonowi zbyt długich pobytów na mrozie i nie dopuszczajmy do częstego przegrzewania (na przykład za sprawą kilkugodzinnego granie w wymagające tytułu latem).

Oczywiście akumulatory wraz z upływem czasu – nawet jeśli o nie dbamy – tracą wydajność. Biorąc jednak pod uwagę coraz krótszy cykl życia smartfonów nie powinno to stanowić problemu dla większości użytkowników. Przy okazji warto obalić mit – baterie stosowane obecnie w smartfonach nie wymagają kompletnego rozładowania. Nasz gadżet możemy spokojnie ładować w dowolnym momencie bez negatywnego wpływu na pojemność akumulatora.

Zużycie baterii w systemie Android
Zużycie baterii w systemie Android

2. Wyłączamy zbędne funkcje

Jednym z najprostszych sposobów na wydłużenie czasu pracy smartfona jest wyłączenie funkcji, z których aktualnie nie korzystamy. Chodzi tutaj głównie o funkcje łączności, jak Bluetooth, NFC, Wi-Fi czy dane przesyłane w sieci komórkowej. Stale działające nadajniki pobierają niepotrzebnie energię. Podobnie sytuacja wygląda z modułem do określania lokalizacji (GPS) – jeżeli aktualnie nie korzystamy z nawigacji lub innej aplikacji, która wykorzystuje te dane, warto wyłączyć tę funkcję.

Skróty do poszczególnych funkcji
Skróty do poszczególnych funkcji

W przypadku połączenia internetowego wiele osób może stwierdzić, że niewygodnie jest co chwilę je wyłączać. Warto jednak uświadomić sobie, że połączenie trwa tylko kilka sekund, a o wiele więcej wydłużymy w ten sposób czas pracy naszego urządzenia.

3. Ekran

Ekran stanowi podstawę smartfona i jest zarazem głównym pożeraczem energii. Sytuacja jest tutaj dość prosta. Im dłużej i jaśniej jest podświetlony ekran, tym szybciej rozładuje się bateria. Warto pójść tutaj na kompromis. Obniżenie jasności (lub zastosowanie jej automatycznego dostosowywania) o jeden lub dwa stopnie da nam realne oszczędności w zużyciu energii, a nie odbije się dramatycznym spadkiem komfortu użytkowania.

Osoby posiadające smartfony wyposażone w ekran AMOLED mogą również oszczędzić trochę energii jeśli zastosują ciemną tapetę. Wynika to z konstrukcji tego typu paneli, niewymagającej dodatkowego podświetlenia.

Ustawienia jasności ekranu
Ustawienia jasności ekranu

4. Tryb oszczędzania energii

Producenci smartfonów i twórcy mobilnych systemów operacyjnych są świadomi ograniczeń związanych z krótkim czasem pracy na baterii. Stosują więc różnego rodzaju tryby oszczędzania energii. Warto z nich korzystać – automatycznie potrafią one dostosować wydajność naszego urządzenia, ograniczyć przesyłanie danych w tle itd.

5. Powiadomienia

Na smartfonach instalujemy dziesiątki aplikacji. Wiele z nich oferuje wyświetlanie różnego rodzaju powiadomień, które niepotrzebnie zajmują zasoby urządzenia. Z wielu aplikacji korzystamy przecież niezwykle rzadko lub wcale. Warto usunąć zbędne aplikacje, a w ustawieniach systemowych zostawić włączone tylko naprawdę istotne dla nas powiadomienia. Oszczędności energii nie będą może spektakularne, ale przy okazji zwiększymy komfort pracy z naszym gadżetem.

Powiadomienia aplikacji
Powiadomienia aplikacji

Czytaj również: Jak wydłużyć czas pracy iPhone’a?

, ,