Amazon z nowymi robotami. Odwiedziliśmy Centrum Logistyki w Okmianach

Amazon logo Okmiany

Chwilę temu, bo 5 listopada Amazon oficjalnie otworzył w Okmianach (woj. dolnośląskie) pierwsze centrum przepływowe w Polsce. W Centrum Logistyki pracownicy będą współpracować z robotami, które zdecydowanie różnią się od tych które można zobaczyć w Bielanach Wrocławskich czy w Kołbaskowie k. Szczecina. Tym razem są to roboty paletyzujące…

Robotic palletizing

Pod koniec 2018 roku Amazon zatrudniał w Europie 80 tysięcy osób, z czego ponad 10 tysięcy z nich współpracuje na co dzień z robotami. Do końca 2019 roku te ponad 10 tysięcy miejsc pracy, przyczyni się do stworzenia 1000 nowych stanowisk inżynierskich. Spowodowane jest to inwestycjami w zaawansowane technologie.

Okmiany Amazon
Centrum Logistyki Amazon w Okmianach

Tworzenie środowisk, w których ludzie i roboty współpracują ze sobą jest raczej nieuniknione. To właśnie maszyny mają być wsparciem dla człowieka, dzięki czemu docelowo może on wykonywać bardziej skomplikowane zadania.

Kilka słów o „okmianowskich” robotach

Robot ABB
Robot ABB przeznaczony do szybkiej paletyzacji

Praca zestawu w dużym uproszczeniu wygląda następująco. Ramię mniejszego robota podnosi plastikowe pojemniki (z ang. totes), umieszczając je na palecie. Po zapełnieniu palety, drugi robot odbiera ją i przekazuje dalej, czyli w tym przypadku na taśmę pakowania. W Kolejnym kroku pozostaje już tylko obandowanie palety.

Zrobotyzowany paletyzator ABB
Zrobotyzowany paletyzator ABB w centrum przepływowym w Okmianach

Działanie robotów można zobaczyć na przedstawionym poniżej materiale wideo.

Specyfikacja techniczna pokrótce

Za położenie i orientację przenoszonych przedmiotów odpowiedzialna jest kamera obrazowania 2D. Zamontowana jest ona na końcu ramienia robota. Czujnik laserowy mierzy wysokość pojemników, tak aby palety zostały optymalnie ułożone jedna na drugiej.

Jak widać na powyższych zdjęciach, producentem tego sprzętu jest ABB (ABB Robotics) – do tej pory spółka zainstalowała już na całym świecie 400 tysięcy takich i innych przemysłowych pomocników (rozwiązania robotyczne tej firmy odnaleźć można m.in. w Synthos S.A.).

Mniejszy model (IRB 760), cechuje się udźwigiem 450 kg oraz zasięgiem 3,18 metra. Liczba osi: 4, ochrona: IP 67.

IRB 8700 to największym spośród robotów ABB. Cechuje się on udźwigiem 800 kg (zasięg 3,5 metra) lub udźwigiem 550 kg (zasięg 4,2 metra). Powyższe wartości odnoszą się do przypadku braku opcji LeanID (mniej złożone ruchy nadgarstka robota). Liczba osi: 6, ochrona: IP 67.

Amazon paczka - Okmiany

Coś dla oka (ludzkiego)

W Centrum w Okmianach w dachu zamontowano 30 świetlików o powierzchni 100 m2 każdy (praca przy świetle dziennym). Powierzchnia użytkowa obiektu to ponad 60 000 m2.

Oświetlenie zostało wykonane w technologii LED; brak jakiejkolwiek tradycyjnej żarówki.

Na zewnętrznej ścianie budynku przy współpracy z lokalnymi artystami powstanie mural. W ramach projektu AmazonArt, pracownicy firmy wesprą koncepcyjnie autorów grafiki.