Czy tani robot sprzątający Hoffen systematic AR-2U jest wart uwagi?

hoffen ar 2u test

Na rynku robotów sprzątających powoli zaczynają pojawiać się urządzenia low-endowe. Ich cena odbiega na tyle od produktów renomowanych marek, że postanowiłem zainteresować się tematem. W moje ręce trafił produkt, który jest dostępny w sprzedaży w cenie 299 zł brutto, a jego nazwa to Hoffen systematic. Nasuwa się pytanie, czy jest to już sprzęt sprzątający, czy raczej kolejny gadżet, który po kilku uruchomieniach zostanie schowany do pudełka i wrzucony w odchłań pierwszej lepszej szafy? Przekonajmy się..

Zawartość zestawu wygląda następująco;

 • robot sprzątający
 • 2 pary szczotek
 • 3 zapasowe filtry do pojemnika na śmieci
 • filtr HEPA
 • zasilacz
 • instrukcja obsługi

Hoffen systematic ar-2u zestaw
Zestaw Hoffen systematic AR-2U

Biorąc pod uwagę cenę produktu, na plus trzeba zaliczyć dołączenie do zestawu zapasowych filtrów oraz szczotek.

Dane techniczne robota;

 • Pojemność zbiornika na odpady: 0,6 l
 • Filtry: Podwójny (w tym HEPA)
 • Szerokość sprzątania: 340 mm
 • Wykrywanie schodów / uskoków / ścian: Tak
 • Parametry wej. ładowarki: 110-240 V ~ 50-60 Hz
 • Parametry wyj. Ładowarki: 10,8 V / 1,8 A
 • Akumulator: 10,8 V, 1300 mAh, Ni-MH
 • Czas pracy na jednym ładowaniu do 45 min
 • Wymiary: 314 x 82 mm
 • Waga urządzenia bez akcesoriów: 2000 g

Hoffen systematic ar-2u odwrócony
Hoffen systematic AR-2U „na plecach”

Obsługa

Obsługa robota ograniczona jest do ustawienia długości pracy urządzenia (w minutach) oraz do jego włączenia i wyłączenia. Na wyświetlaczu pojawia się czas potrzebny do zakończenia sprzątania, ewentualne komunikaty (które można policzyć na palcach jednej ręki) i poziom baterii. Ogólnie rzecz biorąc, informacji jest na tyle mało, że nawet bardzo początkujący użytkownik szybko opanuje „zarządzanie” robotem.

Hoffen systematic schody
Hoffen systematic AR-2U przed schodami

Testy

Produkt został przetestowany w mieszkaniu oraz w pomieszczeniu biurowym. Pracował na płytkach podłogowych, panelach oraz wykładzinie „obiektowej”.

Według producenta Hoffen systematic przechodzi przez następujące tryby pracy:

 • Sprzątanie punktu
 • Wyszukiwanie ścian i sprzątanie pomieszczenia
 • Zczyszczenie całego pomieszczenia
 • Czyszczenie przy ścianach i sprzątanie pomieszczenia
 • Swobodne sprzątanie pomieszczenia
 • Sprzątanie pod łóżkiem

Wygląda obiecująco, ale jak jest w rzeczywistości?

Poruszanie się

W mieszkaniu na powierzchni ok. 60 m2 z kilkoma pomieszczeniami robot niestety nie radził sobie zbyt dobrze. Przede wszystkim urządzenie „wchodzi w konflikt” z krzesłami, stolikami i elementami które stoją na nogach. W wielu przypadkach taka przeszkoda traktowana jest „siłą” i zamiast jej ominięcia, mamy próbę przepchnięcia jej dalej. Sytuacja jest na tyle ciekawa, że Hoffen próbował przesuwać większe doniczki, fotele na kółkach, a nawet przewrócił oparty o ścianę rower 😐

Kolejny problem jaki można było zauważyć, to klinowanie się w różnych ciekawych miejscach. Wielokrotnie musiałem go wyciągać z pod miski wiszącej, czyli tzw. kibelka. Dodatkowo zablokował się pod szufladą komody. Nie jest to dla mnie niespodzianka, gdyż zastosowane czujniki i ich rozmieszczenie są adekwatne do ceny.

Hoffen systematic zaklinowany
Robot Hoffen systematic AR-2U pod miską wiszącą


Hoffen systematic komoda
Robot Hoffen systematic AR-2U zablokowany pod szufladą

Warto wspomnieć, że robot ma problem z wydostaniem się z małego obszaru, np. ograniczonego nogami krzesła obrotowego i biurka.

Dywany i dywaniki

Hoffen za bardzo sobie z nimi nie radzi. Na wysoki dywan nie wjedzie, natomiast w niskim dywaniku może się zaplątać i zostawić we frędzlach szczotkę.

Hoffen systematic dywanik

Robot Hoffen systematic AR-2U „walka” z dywanikiem


Hoffen systematic szczotka dywan

Hoffen systematic AR-2U  zostawił szczotkę

Schody

Sensory umożliwiające wykrywanie schodów i uskoków w naszym modelu działały prawidłowo. Test sensorów schodowych od 1 min 11s.

Sprzątanie

Do sprzątania robot wykorzystuje 2 obrotowe szczotki i otwór ssący. Pojemnik na odpady nie należy do największych, a to może wiązać się z częstym jego opróżnianiem.

Poniżej pojemnik ze śmieciami po sprzątaniu w mieszkaniu (2 sprzątania po 20 + 45 minut).

Hoffen ar-2u pojemnik odpady

Hoffen AR-2U – ilość zebranych śmieci po sprzątaniu w mieszkaniu

Dodam, że podłogi w mieszkaniu były dosyć mocno zabrudzone i zakurzone, więc ten wynik nie jest zadowalający.

Poniżej ilość zebranych zabrudzeń po sprzątaniu w mieszkaniu i biurze (4 sprzątania po 20 + 45 + 35 + 20 minut).

Hoffen ar-2u pojemnik z odpadami

Hoffen AR-2U – pojemnik z odpadami po sprzątaniu w mieszkaniu i biurze

Zauważyłem, że szczotki, często gromadziły i zostawiały kurz na podłodze w postaci zbitych kulek. Kurz również znajdował się tuż pod ścianą (wypchnięty / odbity przez szczotki).

Hoffen-ar-2u kurz kulka

Kurz w postaci kulki po sprzątaniu robota Hoffen systematic

Akumulator / bateria

Czas pracy na jednym ładowaniu pokrywa się z danymi technicznymi podanymi przez producenta i wynosi do 45 min. Można bez problemu wykonać 2 sprzątania np. po 20 min. Ładowanie akumulatora od 0 do max trwa 1h 49 min.

Test z wysypanym cukrem

Po 20 minutach pracy, wysypany cukier nie został uprzątnięty. Wydaje się, że większa jego część została rozprowadzona po całej podłodze. Pomieszczenie było zamknięte, tak aby Hoffen skoncentrował się na danym zadaniu. I w tym przypadku bez standardowego odkurzania się nie obyło.

W ogólnym rozrachunku Hoffen nie wypada dobrze. Muszę przyznać, że sprząta, ale jednak mało efektywnie i daleko mu do popularnych robotów sprzątających. Dodatkowo nie pomaga mu w tym algorytm odpowiedzialny za poruszanie się.

Wykonanie

Tuż po odpakowaniu zestawu, zauważyłem mały kawałek ułamanego plastiku. Była to część osłony, jednak to małe uszkodzenie nie wpłynęło na dalszą pracę robota.

Po około 4,5 h testów gumowy odbojnik odkleił się od obudowy. Szczotki są poplątane, a robot wygląda na „zmęczonego”. Jakość wykonanych elementów nie jest zatem najwyższa.

Hoffen ar-2u spód

Szczotka Hoffen’a po drugim sprzątaniu

Podsumowanie

Jak zatem opisać tego robota? Czy traktować go jako sprzęt sprzątający czy raczej jako gadżet? Odpowiedź jest prosta; gadżet. Mimo niskiej ceny za produkt, to osobiście nie wydałbym tych 299 zł na zakup Hoffen’a systematic AR-2U.


Zalety:

+ cena

+ zapasowe filtry i szczotki

+ czujnik schodów działa

+ prosty w obsłudze

Wady:

– nie najlepiej radzi sobie ze sprzątaniem

– akumulator

– elementy obudowy niskiej jakości

– dosyć głośna praca

– „budżetowy” czujnik ścian

– często potrafi się „zaklinować”

– algorytm sprzątający dobry w teorii

– wymaga nadzoru

– przesuwa większe elementy znajdujące się na podłodze


11 odpowiedzi na “Czy tani robot sprzątający Hoffen systematic AR-2U jest wart uwagi?”

 1. Ktoś wie gdzie można dostać szczotki to tego modelu ? Jakieś zamienniki czy coś ?

 2. Roboty generalnie sa warte uwagi, bo mega ulatwiaja zycie – mam elektroluxa pure i9 z media expert i jestem zachwycona, chce wiecej robotów, szczegolnie ze nieznosze sprzatania

  • Cena inna niż ten z artykułu, ale chyba nie ma co oszczędzać jeśli się faktycznie chce korzystać

   • widać mocno różnicę choćby zobacz sobie zdjęcia i9 i porównaj z tymi z artykułu

    • Nie no, to jest zupełnie inna półka już. Przecież i9 to jeden z najlpeszych sprzętów jest

 3. ja się zgadzam z przedmówcą, roboty są wart uwagi, ale te tańsze mogą (choć nie muszą) być stratą kasy – bo nie wjadą na dywan lub nie potrafią go sprzątnąć. nawet roboty za 1500 zł nie zawsze są doskonałe, bo mogą np. nie dojeżdżać do stacji ładującej, tylko zatrzymać się tam gdzie skończy im się bateria i trzeba go nosić. dlatego ja kupiłem irobota – firmę która produkuje tylko odkurzacze-roboty i ma technologię opracowaną do perfekcji

  • Dokładnie takie samo zdanie miałam ja. już dawno nauczyłam się że w takich przypadkach niska cena oznacza więcej nerwów i szybszą awaryjność niż jest to warte. ja mam akurat roombę 695 i mimo, że pracuje u nas już jakiś czas to sprawuje się jak nowy model prosto ze sklepu. Lepiej dopłacić i mieć coś na lata, niż co kilka miesięcy wydawać część tej kwoty

 4. zakup taniej wersjo odkurzacza automatycznego to wywalenie pieniędzy w błoto, tak piszę z doświadczenia. mam porównnie robota za 600 zł do roombt 980 i różnica jest kolosalna. roomba jest dokładna, cicha i funkcjonalna, nie muszę się martwić o to jak sprząta, a w tych tanich są kiepskie czujniki i słaba moc :/