Chińskie firmy pracują nad tunelowym autobusem, pod którym przejadą samochody


Chiny to jeden z najbardziej zaludnionych zakątków naszego globu. Choć w Państwie Środka wiele osób korzysta z alternatywnych do samochodu środków transportu, to jednak efekt skali robi swoje. Każdego dnia po tamtejszych drogach poruszają się miliony pojazdów.

Z tego też powodu godziny szczytu to prawdziwy koszmar dla kierowcy. Chińskie władze wspierają jednak pomysł, który może nieco udrożnić drogi i umożliwić łatwiejszy transport wszystkim podróżnym. Na odbywających się w ostatnich dniach targach Beijing International High–Tech Expo, zaprezentowano model TEB, czyli Transit Elevated Bus.

Najprościej rzecz ujmując, jest to wyniesiony nad jezdnię wielomodułowy autobus, który skonstruowano tak, aby inne samochody mogły swobodnie pod nim przejechać.

Pojazd jest bardzo szeroki, wedle założeń pomysłodawców, każda osobówka powinna swobodnie się zmieścić w stworzonym przez niego ruchomym „tunelu”. 

Oficjalnie podane wymiary to 7,8 m szerokości oraz 4,5 m wysokości. Domyślnie jego długość powinna wynosić około 60 m, ale jako, że całość składa się z modułowych elementów podczas użytkowania będzie można nieco modyfikować ten aspekt pojazdu.

Choć na przedstawionych przez chińskie firmy materiałach tego nie widać, to jednak inżynierowie odpowiedzialni za budowę Transit Elevated Bus zapewniają, iż każdy egzemplarz powinien swobodnie zastąpić około 40 tradycyjnych autobusów. Wedle ich szacunków w jego wnętrzu zmieści się od 900 do nawet 1 400 pasażerów. To niebagatelna liczba!

Zgodnie z najnowszymi trendami w branży motoryzacyjnej, TEB zasilany będzie energią elektryczną. Dzięki takiemu rozwiązaniu tunelowy autobus ma być nieco oszczędniejszy w użytkowaniu, a ponadto nie będzie tak mocno zanieczyszczał środowiska.

Cały projekt na pewno wydaje się ciekawy. Trzeba przyznać, że chińscy inżynierowie bardzo zmyślnie podeszli do tematu. Warto jednak pamiętać, że do sprawnego funkcjonowania TEB będzie wymagał odpowiedniej infrastruktury drogowej. Wąskie ulice i gęsto zabudowane centra miast raczej na pewno będą dla niego niedostępne.

Chiński pojazd będzie jednak świetnym rozwiązaniem wielu problemów transportu publicznego wszędzie tam, gdzie ulice są wystarczające szerokie, a jezdni nie przecinają zbyt niskie wiadukty. Jeżeli Transit Elevated Bus faktycznie będzie potrafił przewozić taką liczbę pasażerów jak deklarują twórcy, może stać się ciekawą alternatywą dla bardzo kosztownego metra.

elevator

Zdjęcia: YouTube/CCTV News/Techinsider


Jedna odpowiedź do “Chińskie firmy pracują nad tunelowym autobusem, pod którym przejadą samochody”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *