3 sposoby na poprawę zasięgu sieci Wi-Fi

WiFi

Dostęp do internetu stał się tak powszechny, że wiele osób nie wyobraża sobie nawet jednego dnia offline. Nic dziwnego – w swoich domach i mieszkaniach mamy coraz więcej urządzeń, które wymagają podłączenia do globalnej sieci. Komputer, tablet, smartfon, telewizor smart TV, konsola do gier, drukarka – rutery Wi-Fi muszą radzić sobie z rosnącym zapotrzebowaniem na przesyłanie danych.

„W wielu przypadkach ze słabym zasięgiem Wi-Fi poradzimy sobie bez konieczności zakupu drogiego sprzętu.”

Niestabilne połączenie bezprzewodowe z internetem może wystawić naszą cierpliwość na próbę. Na szczęście kiepski zasięg Wi-Fi możemy w wielu przypadkach poprawić bez konieczności wydawania sporej sumy na nowy, lepszy ruter. Poniżej znajdziecie zestawienie najpopularniejszych przyczyn problemów z zasięgiem sieci Wi-Fi wraz ze wskazówkami, jak sobie z tym poradzić.

1. Poprawne rozmieszczenie rutera

Jedną z głównych przyczyn słabego zasięgu (lub jego braku) w niektórych pokojach lub zakątkach mieszkania i domu jest błędne rozmieszczenie rutera. Wiele osób stawia go na półkach i w szafkach przy ścianie lub w narożniku. Powinniśmy postarać się, by ruter stał w możliwie najbardziej centralnym punkcie. W ten sposób sygnał będzie równomiernie nadawany w 360 stopniach. Oczywiście nie zawsze mamy możliwość centralnego umieszczenia rutera. W takim przypadku powinniśmy postawić ruter bliżej pomieszczeń, w których najczęściej korzystamy z internetu.

Należy przy tym pamiętać, że na jakość sygnału Wi-Fi ma wpływ wiele „przeszkód”, które napotyka na swojej drodze. Betonowe ściany to jeden z największych wrogów dobrego zasięgu internetu. Bliskie otoczenie innych urządzeń elektrycznych również nie sprzyja wydajności naszego rutera.

Warto również zwrócić uwagę na wysokość, na której stawiamy ruter. Zasada jest tutaj prosta – im wyżej, tym lepiej. Duża część sygnału kierowana jest w dół, więc stawianie urządzenia na podłodze lub na bardzo niskiej szafce niepotrzebnie ogranicza nam zasięg.

Router FritzBox LTE
Ustaw router w optymalnym miejscu

2. Ustawienie anten

W przypadku rutera z jedną anteną najbardziej korzystne będzie ustawienie jej pionowo – to najbardziej uniwersalne rozwiązanie. Jeżeli mamy duże mieszkanie lub dom, warto zastanowić się nad zakupem anteny o większej sile nadawania lub rutera z większą liczbą anten. Urządzenia z dwiema lub trzema antenami pozwalają już nieco zoptymalizować ich położenie. Warto w takim przypadku jedną z nich ustawić poziomo.

3. Ustawienia rutera

Znaczną poprawę zasięgu i stabilności działania naszej sieci Wi-Fi możemy osiągnąć również dzięki odpowiedniej konfiguracji rutera. Wszystkie ustawienia znajdziemy w panelu konfiguracyjnym urządzenia, który uruchamiamy przez przeglądarkę internetową. Wbrew pozorom nie jest to trudne zadanie – potrzebne informacje bez trudu znajdziemy w instrukcji rutera lub na stronie producenta.

Przede wszystkim warto upewnić się, że nasz ruter nadaje sygnał z maksymalną siłą. Wystarczy odszukać sekcję z ustawieniami sieci bezprzewodowej i ustawić odpowiedni parametr na najwyższą opcję (w moim przypadku jest to parametr Transmit Power).

Ustawienia siły sygnału sieci bezprzewodowej
Ustawienia siły sygnału sieci bezprzewodowej

Jeśli mieszkamy w bloku nasza sieć Wi-Fi może być zakłócana przez sąsiadów. Poprawę stabilności osiągniemy dzięki wybraniu odpowiedniego kanału nadawania. Na początku musimy ocenić aktualną sytuację, na przykład za pomocą programu inSSIDer.

Ustalamy, który kanał nie jest zbyt oblegany lub wcale nie jest wykorzystywany. W tym celu przechodzimy na zakładkę Networks – wyświetlona zostanie lista wszystkich odbieranych sygnałów Wi-Fi wraz z opisem i parametrami. Sprawdzamy, który kanał (Channel) występuje na liście najrzadziej (lub wcale) i go zapamiętujemy.

Program inSSIDer
Program inSSIDer

Następnie pozostaje ustawienie go w panelu administracyjnym rutera. Odpowiedni parametr znajdziemy w części dotyczącej ustawień sieci bezprzewodowej.

Ustawienia routera TP-LINK
Ustawienia routera

Po zastosowaniu wyżej wymienionych porad z pewnością zasięg twojego domowego Wi-Fi będzie lepszy.

Warto również pamiętać, że w przypadku dużych domów można skorzystać ze wzmacniaczy sygnału sieci bezprzewodowej ale to temat na osobny artykuł. Jeżeli jesteście zainteresowani jak działa takie urządzenie to odsyłam was do testu: Domowe Wi-Fi na sterydach czyli test wzmacniacza sygnału FRITZ!WLAN Repeater 1750E

fot. pixabay.com

,

3 odpowiedzi na “3 sposoby na poprawę zasięgu sieci Wi-Fi”

  1. Jeśli mamy dosyć rozległe mieszkanie, bądź na drodze sygnału stoją ściany, meble itp, zawsze można się pokusić o dostawienie drugiego routera, o ile mamy jakis zbędny. Można łatwo znaleźć w sieci jak to zrobić. Oczywiście mówimy o sytuacjach gdy absolutnie żadna z powyższych porad nie pomaga na zrywanie sygnału.

  2. Ja mam w domu aż 3 rutery ale nie ma to jak połączenie kablowe.. Wifi słabo sobie radzi jak mamy grube ściany a tym bardziej żelbetowe

  3. „Betonowe ściany to jeden z największych wrogów dobrego zasięgu internetu” jakos moge zlapac internet od siostry stojac po drugiej stronie ulicy. i to dobry zasieg. ale to dlatego ze siostra ma protoneta