Czym się kierować przy zakupie laptopa? Kilka ważnych wskazówek

Laptop pen

Dla wielu z nas laptop stał się synonimem komputera. Nic dziwnego – możliwość pracy w dowolnym miejscu i wszystkie potrzebne urządzenia w jednej obudowie (monitor, klawiatura) to zalety, o których użytkownicy stacjonarnych pecetów mogą tylko pomarzyć.

Na rynku dostępnych jest całe mnóstwo laptopów w najróżniejszych konfiguracjach – dla przykładu kategoria „Laptopy” w porównywarce cen Ceneo liczy ponad 7,4 tys. urządzeń. Nawet osoby znające się nieco bardziej na sprzęcie mogą mieć trudności w wybraniu odpowiedniego modelu. Poniżej znajdziecie zbiór porad, które ułatwią zakup nowego laptopa.

Dwa najważniejsze kryteria

No dobrze, otwieramy stronę sklepu lub porównywarkę cenową i mamy przed oczami kilka tysięcy laptopów. Jak najprościej ograniczyć tę listę? Wystarczy zastosować najważniejsze kryteria zakupowe, czyli budżet i potrzeby.

Nie da się ukryć, że to właśnie kwota, którą zamierzamy wydać na zakup laptopa jest pierwszym kryterium, nad którym musimy się zastanowić. Wystarczy wybrać odpowiednie widełki cenowe, by znacznie ograniczyć listę wyników wyszukiwania. Warto ustawić je o kilkaset złotych szerzej – na przykład jeśli chcemy wydać na laptopa około 3000 zł, ustawmy zakres cen na 2500-3500 zł. W ten sposób możemy z jednej strony trafić na nieco tańszy model z wystarczającymi dla nas parametrami lub na nieznacznie droższe, ale wyraźnie lepsze urządzenie.

Wybór laptopa zacznijmy od ustalenia budżetu i określenia naszych potrzeb.

Kolejnym krokiem jest określenie naszych potrzeb. Musimy zastanowić się, do czego wykorzystujemy komputer. Osobom korzystającym jedynie z internetu i kilku podstawowych programów, jak edytor tekstu w zupełności wystarczy laptop ze średniej półki. Zapaleni gracze lub osoby pracujące z wymagającym oprogramowaniem będą z kolei potrzebowały dużo bardziej wydajnego sprzętu.

Ekran (przekątna, rozdzielczość, powłoka)

Najpopularniejszym rozmiarem ekranu w laptopach jest 15,6 cali. Przekątna tej wielkości stała się standardem i można ją uznać za uniwersalną. 15-calowe laptopy zapewniają przyzwoity komfort pracy i pozwalają na ich przenoszenie w dowolne miejsce.

„Jeżeli cenimy sobie mobilność, wybierzmy model z nieco mniejszym ekranem.”

Laptopy 17-calowe (najpopularniejszym rozmiarem w tej kategorii jest 17,3 cala) to większe urządzenia, które przypadną do gustu osobom często pracującym na komputerze. Duży ekran to większa wygoda, jednak laptop waży więcej i jego często przenoszenie może być nieco uciążliwe.

Na rynku dostępnych jest także wiele mniejszych laptopów (z przekątnymi ekranu 12-14 cali), które przypadną do gustu osobom często podróżującym lub pracujących w różnych miejscach. Niewielkie wymiary zapewniają mobilność, jednak praca nad rozbudowanymi dokumentami czy projektami graficznymi możemy być utrudniona.

Jeśli chodzi o rozdzielczość ekranu, sprawa jest prosta – im większa, tym lepiej. Standardem dla laptopów 15-calowych stało się 1366×768 pikseli, co jest kompromisem do zaakceptowania tylko przy mocno ograniczonym budżecie. Nowoczesny laptop, zwłaszcza jeśli ma nam posłużyć parę lat, powinien oferować rozdzielczość Full HD (1920×1080).

Przy wyborze ekranu warto zwrócić uwagę na zastosowaną powłokę. Większość laptopów wyposażono w błyszczącą, która dobrze prezentuje się jedynie na sklepowej półce. Zdecydowanie polecam powłoki matowe i antyodblaskowe, które zapewniają wyższy komfort pracy i nie przekształcają naszego laptopa w lustro.

Dysk

Najważniejszym podzespołem, na jaki trzeba zwrócić uwagę – moim zdaniem – jest dysk twardy. Standardowe nośniki magnetyczne (HDD) są co prawda tanie i oferują dużą pojemność, jednak zalety te są miażdżone przez powolną pracę i spadek wydajności z biegiem czasu.

Dyski SSD zapewniają znaczący wzrost wydajności.
Dyski SSD zapewniają znaczący wzrost wydajności.

Nowy laptop powinien być wyposażony w dysk SSD, który nie ma mechanicznych elementów i oferuje co najmniej kilkukrotnie większą szybkość odczytu i zapisu danych. Z racji wyższej ceny dyski SSD mają niezbyt dużą pojemność – jeśli chcemy przechowywać duże ilości filmów czy zdjęć, bardziej opłacalne będzie jednak nabycie zewnętrznego dysku. Czasami można spotkać się też z połączeniem niewielkiego dysku SSD na system i klasycznego HDD na dane – jeśli bardzo zależy nam na pojemnym dysku, można uznać to za rozsądny kompromis.

Pozostałe podzespoły

Stosując opisane wyżej kryteria bardzo mocno ograniczymy sobie modele laptopów do wyboru. Pozostaje już tylko przyjrzenie się konfiguracji poszczególnych urządzeń i wybór najbardziej opłacalnego urządzenia.

W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się pamięci RAM. Za rozsądne minimum proponuję uznać 6GB. Jeżeli intensywnie korzystamy z komputera możemy pokusić się o 8-10 GB, jednak nie warto wydawać więcej na laptop np. z 16 GB pamięci. Takie wielkości przydadzą się jedynie grafikom i zapalonym graczom.

„Z pamięcią RAM nie ma co przesadzać. 6-8 GB wystarczy większości użytkowników.”

Podobnie sprawa wygląda z procesorem i kartą graficzną. Jedynie nowoczesne gry i profesjonalne oprogramowanie do obróbki zdjęć i filmów będzie wymagało superwydajnych podzespołów. Jeżeli nie wykorzystujemy komputera do gier możemy nawet zrezygnować z dodatkowej karty graficznej – w codziennych zastosowaniach w zupełności wystarczy nam układ graficzny naszego procesora.

Polecam: z własnego doświadczenia szczególnie zachęcam do wyboru laptopa z dyskiem SSD. Wzrost wydajności jest naprawdę imponujący. Jeżeli z laptopa korzystacie głównie w domu, polecam model 17-calowy.

fot. pixabay.com

, ,

2 odpowiedzi na “Czym się kierować przy zakupie laptopa? Kilka ważnych wskazówek”

  1. z tego co wiem to najważniejsze jest serce sprzętu czyli procesor potem można się sugerować resztą bo z Intel Pentium Dual Core laptop chodzi jak gówno więc minimum i3 oczywiście to jest moje zdanie

    • Wiadomo, że bardzo słaby procesor będzie powodował dyskomfort w codziennej pracy, więc zgadza się, że minimum to i3 Intela, najlepiej w najnowszej wersji, jak ktoś ma więcej pieniędzy to i5, dysk SSD 128 GB lub większy, 8 GB RAM i matryca IPS. Lepiej poświęcić lepszy procesor czyli i5 na rzecz i3 niż zrezygnować z SSD na rzecz dysku magnetycznego, komfort użytkowania na pewno będzie większy.