Czym się kierować przy zakupie smartfona? 6 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

Smartfon

Smartfony w ciągu ostatnich paru lat niemal dosłownie zalały światowy rynek. W każdym kwartale najwięksi producenci dostarczają na sklepowe półki kilkaset milionów smartfonów. Trudno się temu dziwić – telefony są coraz wydajniejsze, mają duże ekrany w wysokiej rozdzielczości i zapewniają dostęp do internetu w dowolnym miejscu.

Osoby planujące zakup nowego smartfona stają przed trudnym zadaniem. Jak spośród setek dostępnych modeli wybrać urządzenie, które spełni nasze oczekiwania? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa i zależy od wielu czynników. Poniżej znajdziecie zestawienie kryteriów, którymi warto kierować się przy zakupie nowego smartfona.

Wybór przedziału cenowego

Nie da się ukryć, że głównym kryterium przy wszelkiego rodzaju zakupach jest budżet, jakim dysponujemy. W przypadku zakupu smartfona musimy zatem na początku określić, ile chcemy na niego wydać.

„Smartfon musimy dopasować do własnych potrzeb.”

Sprawę ułatwia nieco podział na przedziały, który w nieformalny sposób funkcjonuje na tym rynku. I tak możemy wyróżnić kategorie (oczywiście tylko orientacyjnie – nie sposób dokładnie określić widełek cenowych dla wszystkich dostępnych na rynku urządzeń):

  • do 500-600 zł – smartfony budżetowe dla osób szukających prostego urządzenia do podstawowych zadań. Nie możemy oczekiwać tutaj powalającej jakości wykonania i wysokiej wydajności, jednak nie znaczy to, że nie można znaleźć w tej grupie ciekawych modeli.
  • do 1000-1200 zł – smartfony z tak zwanej średniej półki. Możemy tutaj znaleźć już całkiem wydajne i atrakcyjne modele, które spełnią oczekiwania większości użytkowników.
  • do 2000 zł – smartfony aspirujące do najwyższej półki. W tym przedziale znajdziemy bardzo wydajne urządzenia wysokiej jakości, często są to modele flagowe z poprzednich lat.
  • powyżej 2000 zł – najdroższe smartfony. W przypadku flagowych modeli niektórych producentów ceny mogą sięgać kilku tysięcy złotych. Płacimy tutaj za najbardziej wydajne podzespoły, jakość wykonania i… markę.

Ekran (przekątna, rozdzielczość)

Podstawą smartfona jest ekran, dlatego przy wyborze urządzenia powinniśmy zwrócić na niego szczególną uwagę. Pierwszym kryterium jest wielkość przekątnej. Obecnie najpopularniejsze są ekrany 5-calowe. Jeżeli smartfon nosimy głównie w torbie/torebce, możemy pokusić się o większe urządzenie (np. popularne w przypadku wydajnych modeli 5,5 cali). Osoby szukające zgrabnego urządzenia powinny szukać modeli z ekranami poniżej 5 cali (wciąż dość popularne są modele 4,5-calowe).

Niezwykle istotnym parametrem jest również rozdzielczość ekranu. Jeżeli będzie odpowiednio wysoka, zapewni nam wygodną pracę bez widocznych pojedynczych pikseli. Oczywiście wszystko zależy od wielkości ekranu, ale rozsądnym minimum wydaje się obecnie rozdzielczość 720p (1280×720). Producenci prześcigają się obecnie w produkcji ekranów o coraz większej rozdzielczości, jednak pamiętajmy że zwiększa to zapotrzebowanie na energię i nie zawsze przynosi widoczne dla ludzkiego oka rezultaty.

No właśnie, przy porównywaniu smartfonów bierzmy pod uwagę parametr ppi, czyli gęstości rozmieszczenia pikseli. Można przyjąć, że wszystkie wyniki powyżej 300 ppi to już naprawdę przyzwoite rezultaty.

Aparat

Smartfony swoją popularność w dużej mierze zawdzięczają dodatkowym funkcjom, jak możliwość wykonywania zdjęć. Coraz lepsze aparaty montowane w telefonach sprawiają, że wielu użytkownikom w zupełności wystarczają one do robienia zdjęć czy nagrywania filmów. Warto zwrócić uwagę na ten element podczas zakupu smartfona.

„Smartfony wielu osobom zastępują aparat cyfrowy.”

Nie dajmy się zwieść marketingowemu wyścigowi na liczbę megapikseli – jakość zdjęć zależy również od wielu innych czynników (wielkość i jakość zastosowanej optyki itp.). Najlepiej jest poszukać w internecie testu danego smartfona – najczęściej znajdziemy w nim przykładowe zdjęcia robione opisywanym urządzeniem. Jakość aparatu najlepiej oceniać bowiem w praktyce.

Wydajność

Zastosowane podzespoły, jak pamięć RAM i procesor mają bezpośrednie przełożenie na wydajność naszego urządzenia. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na wielkość pamięci – rozsądnym minimum wydaje się 1,5 GB. Jeżeli zależy nam na stabilnej pracy z wieloma aplikacjami i grami, im więcej pamięci, tym lepiej.

W przypadku procesora sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Oferowanych jest wiele modeli o różnej liczbie rdzeni i częstotliwości taktowania. Jeżeli porównujemy kilka smartfonów, warto sięgnąć po ten, który oferuje wyższe parametry. O ile nie kupujemy jednak flagowca za kilka tysięcy złotych, nie warto popadać w przesadę – przeciętny użytkownik i tak nie jest w stanie wykorzystać całej dostępnej mocy nowoczesnych procesorów i nie potrzebuje w swoim smartfonie 8-rdzeniowego CPU.

Pamięć

Na smartfonach przechowujemy coraz więcej danych. Zdjęcia i filmy w wysokiej rozdzielczości, kolekcja muzyki, rozbudowane aplikacje i gry – wszystko to potrafi zająć wiele gigabajtów. Przy zakupie smartfona warto upewnić się, czy jest on wyposażony w odpowiednio pojemną pamięć.

Jeżeli smartfon, który sobie wypatrzyliśmy, ma zbyt małą wbudowaną pamięć (na przykład skromne jak na dzisiejsze standardy 16 GB), warto sprawdzić, czy ma możliwość jej rozszerzenia za pomocą kart pamięci.

„Krótki czas pracy na baterii to największa bolączka współczesnych telefonów.”

Bateria

Na zakończenie parametr, który budzi najwięcej kontrowersji – czas pracy na baterii. Nie da się ukryć, że większość smartfonów będziemy musieli (w zależności od intensywności użytkowania) ładować codziennie lub co drugi dzień. Jeżeli bardzo zależy nam na dłuższym czasie pracy, poszukajmy modeli z wysoką pojemnością baterii i ekranami o rozsądnej, ale nie najwyższej rozdzielczości (im wyższa, tym bardziej obciążone będą podzespoły i większe zużycie energii)

Warto poczytać opinie innych użytkowników – w realnym świecie czas pracy na jednym ładowaniu może znacząco odbiegać od deklaracji producenta.

fot. pixabay.com

, , ,

2 odpowiedzi na “Czym się kierować przy zakupie smartfona? 6 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę”

  1. Luksusowym towarem staje się powoli „wymienna bateria”. Coraz więcej smartfonów ma wbudowaną baterię, a to jak wiadomo w dłuższej perspektywie użytkowania zbyt dobre nie jest więc do tego zestawienia dodałbym fakt, czy bateria jest wymienna czy wbudowana 🙂

    • tylko idiota robi niewymienna baterie a inni idioci to kupuja pozwalajac na takie machlojki