Ochrona komputera za darmo – jakie programy wybrać?

Ochrona komputera za darmo

Możliwość swobodnej komunikacji ze światem, dostęp do informacji czy wygodne zakupy bez wychodzenia z domu – nie da się ukryć, że internet oferuje nam mnóstwo korzyści. Niestety, globalna sieć niesie ze sobą również wiele zagrożeń, jak wirusy, złośliwe oprogramowanie i ataki hakerskie. Skuteczna ochrona komputera wymaga, poza stosowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa, zainstalowania odpowiedniego oprogramowania.

Na szczęście nie musimy przy tym nadwyrężać domowego budżetu. Na rynku dostępnych jest wiele darmowych programów, które w zupełności wystarczą do ochrony naszego komputera. Poniżej znajdziecie zestawienie niezbędnych aplikacji.

Antywirus

Absolutne minimum, jeśli chodzi o bezpieczeństwo w sieci, stanowi program antywirusowy. Powinien to być pierwszy program, jaki instalujemy na nowym komputerze. Wiele osób zastanawia się, czy darmowe antywirusy zapewniają wystarczającą ochronę – jeśli rozsądnie korzystamy z internetu i zainstalujemy jeden z opisanych niżej programów wspomagających, z pewnością będziemy mogli czuć się bezpiecznie.

Avast Free Antivirus

– najpopularniejszy darmowy antywirus

Avast to bez wątpienia najpopularniejszy darmowy program antywirusowy. Można go polecić większości użytkowników. Zapewnia bardzo przyzwoity poziom ochrony (zgodnie z wynikami testów przeprowadzanych przez AV-Test i AV-Comparatives) i liczne dodatkowe funkcje, jak możliwość skanowania sieci Wi-Fi czy dodatek chroniący do przeglądarki internetowej.

Panda Free Antivirus

– lekki antywirus oparty o chmurę obliczeniową

Ciekawa alternatywa dla użytkowników szukających antywirusa, który w niewielkim stopniu obciąża komputer i jest w zasadzie bezobsługowy. Panda Free Antivirus opiera się na nowoczesnym silniku antywirusowym wykorzystującym chmurę obliczeniową.

Panda Free Antivirus
Panda Free Antivirus

Antymalware

Aplikacje chroniące przed różnego rodzaju szkodliwym oprogramowaniem (malware) stanowią świetne uzupełnienie programu antywirusowego. Wykrywają bowiem szkodniki, złośliwe aplikacje i moduły reklamowe, które często nie są identyfikowane przez antywirusy (również płatne). Warto zainstalować tego typu program i regularnie skanować nim komputer.

Malwarebytes Anti-Malware

– skuteczne wykrywanie szkodników

Absolutny numer jeden wśród programów do usuwania szkodliwego oprogramowania. Zapewnia wysoką skuteczność i przyjazny interfejs – skanowanie komputera sprowadza się praktycznie do jednego kliknięcia.

AdwCleaner

– czyści zainfekowane przeglądarki internetowe

Interesująca pozycja dla nieco bardziej doświadczonych użytkowników. AdwCleaner jest nieoceniony w przypadku zainfekowania przeglądarki internetowej różnego rodzaju modułami reklamowymi, paskami narzędziowymi i innym szkodliwym oprogramowaniem.

AdwCleaner
AdwCleaner

Firewall

Firewall to kolejny, po programie antywirusowym, niezbędny element ochrony naszego komputera. Zapora ma za zadanie monitorować ruch sieciowy i w razie potrzeby blokować próby ataku i inne podejrzane aktywności. Firewall powinniśmy skonfigurować jeszcze przed pierwszym połączeniem z siecią.

Zapora Windows

– przyzwoity firewall dla każdego

Pojawienie się w zestawieniu wbudowanego w system Windows narzędzia może zaskakiwać, jednak jest to rozwiązanie, które należy uznać za wystarczające dla większości użytkowników. Systemowy firewall jest przy tym praktycznie bezobsługowy i nie męczy zbędnymi powiadomieniami.

ZoneAlarm Free Firewall

– rozbudowana zapora dla wymagających

Osoby szukające bardziej rozbudowanej zapory docenią produkt ZoneAlarm. Darmowy firewall pozwala na ustalenie wielu reguł i parametrów ochrony. Dodatkowym atutem jest wykorzystywanie informacji o zagrożeniach od pozostałych użytkowników.

ZoneAlarm Free Firewall
ZoneAlarm Free Firewall

Dodatki

Darmowa ochrona komputera nie kończy się na antywirusie czy firewallu. Na rynku dostępnych jest wiele przydatnych aplikacji, które mogą jeszcze bardziej zwiększyć nasze bezpieczeństwo w internecie. Poniżej znajdziecie dwie ciekawe pozycje, które warto zainstalować.

RansomFree

– ochrona przed ransomware

Niewielka aplikacja mająca zapewnić nam ochronę przed szkodliwym oprogramowaniem typu ransomware, które jest w stanie zablokować dostęp do naszego komputera i żądać okupu za odzyskanie danych. RansomFree monitoruje procesy i szuka charakterystycznych wzorców, by w razie potrzeby zablokować próbę szyfrowania naszych danych.

USB Flash Drives Control

– kontroluje i chroni porty USB

Lekkie narzędzie pozwalające nam kontrolować porty USB. Możemy dzięki niemu tymczasowo wyłączyć lub ograniczyć korzystanie z nośników USB. Pozwala to zapobiec infekcji komputera z pendrive’a.

Zdjęcie tytułowe: Panda

, ,

6 odpowiedzi na “Ochrona komputera za darmo – jakie programy wybrać?”

  1. Adwcleaner i malwarebytes to podstawa plus jescze polecam bitdefender jako antywir i firewall

    • A nie lepiej tylko Bitdefender? A jak już to wystarczy czasami zaopatrzeć się w PC Format, który na płytce od czasu do czasu udostępnia jakiś antywirus. Kiedyś dawali Bitdefendera na rok. Teraz obecnie to chyba dali AVG

      • Sam Bitdefender nie radzi sobie z takimi wirusami typu PUP które usuwa Adwcleaner. Po drugie nie do końca jestem przekonany czy inne malware również wykrywa jak Malwarebytes. Dlatego Malwarebytes mam zainstalowany ale uruchamiam go tylko od czasu do czasu.

  2. Ja serdecznie polecam Avire Free lecz jest to moje subiektywna opinia. Ale Mse.odradzam.

  3. Osobiście polecam Comodo Internet Security + Skan malwarebytes (od czasu do czasu)
    Dodając do tego trochę własnego myślenia oraz skanowanie podejrzanych *.exe za pomocą Virustotal (polecam Winja Scanner) jestem pewny, że mojej winzgrozie nic złego się nie stanie.